تمامی فرش ها و تابلو فرش های کاظم پور دستبافت بوده و فقط جنس ایرانی فروخته میشود.

پر فروش ها

فرش

در دنیا هر کشور و ملتی دارای یک نماد معرف آن کشور می باشد کشور ایران هم با فرش مشهور دستبافت آن در دنیا شناخته شده است . تمامی هنرشناسان و کارشناسان در سراسر جهان بر این عقیده هستند که زیبا ترین فرش های دستبافت دنیا فرش دستبافت ایرانی است.

فرش دستبافت

فرش دستبافت ایرانی یکی از قدیمی ترین هنرهای اصیل در جهان می باشد که زینت بخش سراها و کاخ های ایرانی می باشد.
وسایل مورد نیاز جهت بافت یک فرش ایرانی شامل قلاب ؛سیخ پود کشی ؛دفتین یا دفه و قیچی می باشد. اولین فرش دست بافت جهان طبق مدارک موجود منعلق به کشور مان ایران می باشد این فرش قدیمی که پازیریک نام دارد توسط یک باستان شناس روسی به نام رودنکویک کشف گردیده است. ابعاد این فرش قدیمی 200در 183 می باشد و در بافت آن از الیاف طبیعی پشم و پنبه استفاده شده است. این فرش با بهره گیری از گره ترکی بافته گردیده است . رنگ های به کار برده شده در ان از رنگ های کاملا گیاهی موجود در طبیعت رنگ امیزی شده است . تراکم فرش پازیزیک 360.000 گره در هر متر مربع می باشد و به احتمال خیلی زیاد مربوط به 400 سال قبل از میلاد مسیح می باشد .این فرش یکی از افتخارات کشورمان محسوب می شود که در موزه hermitageدر شهر سن پترزبوگ روسیه نگهداری می شود.

طبقه بندی انواع فرش دستبافت از نظر جنس:

1)فرش پشمی
2)فرش ابریشم
3)فرش تمام ابریشم
4)فرش گل ابریشم

انواع فرش دستبافت از لحاظ ابعاد و اندازه:

قالیچه
کناره
ذرع و نیم
ذرع و چارک
پشتی
پادری
تابلو فرش

مراحل بافت فرش دستبافت :

مراحل اولیه شامل
1.چله کشی
2.أماده کردن دار قالی
3.کوج بندی
4.زنجیره بافی
5.گلیم بافی
6.گره زدن
7. بافت و ایجاد نقشه
فرش ایرانی در بسیاری از شهرهای مختلف ایران بافته می گردد که هر نوع از فرش ها با توجه به أداب و رسوم و فرهنگ شهر ها متفتاوت می باشد از جمله فرش ها می توان به فرش شهرهای زیل اشاره نمود:
فرش تبریز :فرش تبریز در کلیه استان های این شهر بافته می گردد که از جمله شهرای معروف بافت فرش دستبافت شهر هریس که به بافت فرش های زیبا معروف می باشد و به شهر معروف سردرود از لحاظ بافت تابلو فرش و فرش های با ارزش که نمونه ان در هیچ جا یافت نمی شود می توان اشاره نمود.
فرش اصفهان
فرش مشهد
فرش کاشان
فرش کرمان فرش نایین

ویژگی های یک فرش خوب:

1: یکی از خصوصیات بارز یک فرش خوب این است که پرزهای آن دارای درخشندگی و انعطاف می باشد زیرا اگر پرزهای یک فرش دستبافت سخت باشد تمیز نمودن ان کاری مشکل خواهد بود.
2:فرش های دست بافت دارای ارزش هنری بالایی هستند .
3:یک فرش دستبافت ایرانی در سه قالب اصلی طرح :یعنی ترنج؛خشتی و افشان بافته می گردد .فرش لچک ترنج در خانه های ایرانی بیشتر دیده می شود و بیش از همه طرفدار دارد. فرش طرح ترنج دارای حاشیه های پهن در اطراف و همچنین طرح های فرش گرد یا دایره ای و بیضی شکل در میانه فرش می باشد که این طرح ها از معماری دوره اشکانیان الهام گرفته گرفته شده است.
4:از دیگر خصوصیات فرش دستبافت به این نکته می توان اشاره نمود که در ابعاد فرش چند سانتیمتر اختلاف در قسمت بالاو پایین فرش وجود دارد. ولی این اختلاف در قالیچه های کوچک کمتر به چشم می خورد. با تا نمودن فرش دستبافت از قسمت میانی می توان از تقارن ان اطمینان پیدا نمود.
5:هماهنگی و تقارن رنگ ها از دیگر خصایص یک فرش دستبافت می باشد که باید در هنگام خرید به ان توجه نمود و در زیر نور طبیعی ان را بررسی کرد .باید به این نکته توجه نمود که رنگ فرش دستبافت در جهت خواب تیره تر به نظر می اید و اشکال هندسی بافته شده باید بطور قرینه و تمام بافت انجام گرفته باشد.
6:فرش دستبافت تنها زیر اندازی است که در اثر پا خوردن و استفاده و شست و شو زیبایی ان مضاعف گردیده و چشم نوازی خود را از دست نمی دهد.
8:از دیگز خصوصیات فرش دستبافت تنوع در رنگ آمیزی آن است که میتوان از میان صدها طرح و نقشه رایج فرشی با طرح و رنگ مورد پسند را انتخاب نمود .
9:به علت استفاده از مواد طبیعی در بافت فرش دستبافت این فرش دارای الکتریسته ساکن نمی باشد.
10:از دیگر خصوصیات فرش دستبافت ماندگاری و عمر ان می باشد .