تابلو فرش دستبافت

تابلو فرش به فرش هایی که جنبه تزیینی داشته گفته می شود.این فرش ها بصورت تابلو های قاب شده مورد استفاده قرار می گیرند و از دیوار أویزان می شوند . این فرشهای تزیینی در اندازه های ۵۰در ۳۵ ؛۵۰در ۶۰ ؛۷۰در ۱۰۰ ؛۱۵۰در ۲۰۰ ؛و۲۰۰در ۳۰۰ سانتیمتر می باشند .قیمت تابلو فرش ها معمولا بیشتر از فرشهای گستردنی می باشد. تابلو فرش های دستبافت جزء ریزبافت ترین فرش ها بشمار می ایند.

به دلیل اینکه تابلو فرش ها دارای طرح های تصویری هستند در بافت قالی با رج شماره بالا بافته می شوند و نقاط ریز طرح را با تراکم گره و ایجاد سایه روشن مشخص می نمایند .

بافت تابلو فرش بافت هنر در هنر می باشد زیرا چند هنر دست در دست هم داده تا تابلو فرشی نفیس  و زیبا  به کل بازار های دنیا ارایه نماید .

از تابلو فرش های معروف و زیبا می توان به اثار هنرمند معروف نقاشی ایرانی اثار استاد محمود فرشچیان به عنوان اثار مینیاتور اشاره نمود .

طراحی نقشه در تابلو فرش ها :

معمولا برای بافت تابلو فرش از نقشه های کاغذی استفاده می گردد به این صورت که بعد از انتخاب یک طرح برای بافت مورد نظر متناسب با اندازه تابلو یا با استفاده از دستگاه های چاپ طرحی روی کاغذ نصب و چاپ می شود سپس طرح تقسیم بندی و شطرنجی می شود و بعد از ان آماده بافت توسط بافنده می شود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از نقشه های و الگوریتم های کامپیوتری و پردازش تصاویر بیتی توسط نرم افزاز ها کار طراحی فرش نیز تغییراتی نموده و دقیق تر از قبل گشته است که به این نوع از نقشه ها به اصطلاح نقشه های کامپیوتری می گویند.

مرکز بافت تابلو فرش ها در شهر قدیمی سردرود در استان آذربایجان شرقی می باشد که دارای قدمت سه هزار ساله است. این شهر به خاطر بافت فرش های با ارزش و قدیمی پایتخت تابلو فرش جهان معروف می باشد .تابلو فرش های دستبافت این شهر به خاطر ظرافت بکار رفته در بافت فرش و همچنین طیف گسترده رنگ امیزی طبیعی و زنده آن دارای مشتری های فراوان در دنیا می باشد بعضی از  این نوع فرش ها جنبه هنری داشته و در قالب پرتره بافته می گردند نقاشی  ؛منظره ؛و آیات قرآن از طرح هایی است که مشتری های فراوان دارند .امروزه بافت تابلو فرش دستبافت بانوآوری و به روز شدن طرح ها و نقشه ها بافته می گردد که مطابق با شرایط و سلیقه خریداران می باشد. هنر بافت تابلو فرش در آذربایجان شرقی قدمتی نزدیک به صد سال دارد ودر شهرستان سرد رود در حدود ۸۰ درصد مردم به طور مستقیم و غیر مستقیم از  راه این هنر  کسب درآمد و امرار معاش می کنند بطوری که تابلو فرش در فهرست اثار معنوی و میراث فرهنگی و ملی کشورمان به ثبت رسیده است .

تاریخچه تابلو فرش ایرانی :

تاریخچه بافت فرش و تابلو فرش به سده پنجم میلادی برمی گردد بعد از این دوره قالی بافی رونق گرفته است .طرح های روی قالی ها نشان دهنده قدمت و بافندگان آنان است. از دوره هخامنشیان فرش های نفیسی به جا مانده است .

در دوره ساسانیان بافت فرش رواج خوبی داشته و فرش معروف (بهار خسرو)بر طبق نظر مورخان که فرشی زربفت و نفیس بوده است و تصاویر ان دارای باغ گل بهمراه جوی آب و نیز پرندگان بوده است .به عبارتی این فرش همان فرش معروف بهارستان بوده است که اعراب پس از شکست دادن یزدگرد سوم به غنیمت برده اند.

از مواردی که می توان به آن اشاره کرد بکار بردن نخ ابریشم در بافت تابلو فرش می باشد که تابلو فرش ها را ظریف تر زیباتر و گران تر می کند. بافنده تابلو فرش ها افرادی هنرمند و ماهر می باشند و همواره به این نکته توجه دارند تا کار نهایی کج در نیاید باید این موضوع را به یاد داشت که تابلو هایی را که قاب گرفته شده اند ممکن است دارای کجی باشند که در زیر تابلو ممکن است به نظر نرسد.

پرداخت نمودن فرش یا تابلو فرش:

پرداخت یا (کاروینگ ) فرش امری مهم می باشد این مرحله آخرین مرحله از بافت فرش است که بر روی فرش های بافته شده انجام می پذیرد کار پرداخت فرش باید توسط افراد ماهر صورت پذیرد. می توان در پرداخت فرش پرداخت برجسته ایجاد نمود که به زیبایی کار می افزاید. پرداخت فرش یا کاروینگ امر مهمی می باشد که بستگی به نوع پرداخت فرشیا فرش دست بافت می تواند کیفیت و زیبایی فرش را کم یا زیبا تر و ظریف تر نشان بدهد.